RABBIT - Wypożyczanie filmów dvd,vhs
Wypożyczanie filmów dvd Wypożyczanie filmów vhs
Wypożyczalnia
Sprzedaż filmów dvd,vhs
Czyszczenie płyt dvd
lotto
Linki

INFORMACJE TECHNICZNE


W jaki sposób wyprodukowano płytę optyczną?

W 99% płyty są wyprodukowane z czystego poliwęglanu. Pozostały 1% stanowi warstwa folii odbijającej, lakier ochronny i nadruk zewnętrzny.

1. Płyta jest produkowana z ciekłego poliwęglanu. Zanim "stężeje" mechanicznie są do niej "wciskane" cyfrowe dane za pomocą wprasowania spirali mikroskopijnych "zagłębień płaszczyzn".
2. Po "wciśnięciu" danych do warstwy poliwęglanowej napyla się metalową warstwę, która odbija promień lasera. Bardzo ważna jest nieprzepuszczalność tej warstwy. Warstwa odbijająca bywa ze srebra, czasem ze złota lub platyny.
3. Następnie warstwa odbijająca zostaje pokryta specjalnym lakierem, który zapobiega jej utlenianiu się, nie chroni jednak górnej zadrukowanej strony przed zadrapaniami i zarysowaniami.
4. Na zakończenie zostaje naniesiony nadruk na płycie.

Dlaczego płyty wymagają renowacji?Płyta nieuszkodzona: Promień lasera odtwarzacza przenika przez dolną przezroczystą stronę płyty, "czyta" informację z "wciśniętej" ścieżki i warstwa refleksyjna odbija go z powrotem do odtwarzacza.
Płyta uszkodzona: Promień lasera w wyniku zadrapania lub zanieczyszczenia zostanie odchylony ze swojego pierwotnego kierunku i nie wraca z powrotem do odtwarzacza. Z tego powodu odtwarzacz nie jest w stanie utrzymywać i odczytać ścieżki , płyta przeskakuje, ścieżka się gubi . Nowoczesne odtwarzacze posiadają funkcję ocenienia uszkodzenia i ignorowania go, niemniej jednak od określonego stopnia uszkodzenia ta funkcja już nie działa i płyta powinna zostać naprawiona.

Czego nie można naprawić?

Nie można naprawić płyt złamanych, wygiętych lub w inny sposób mechanicznie uszkodzonych. Również nie można naprawić płyt, w których doszło do uszkodzenia metalowej warstwy refleksyjnej, która jest umieszczona pod nadrukiem płyty. Jeśli dojdzie do zadrapania górnej zadrukowanej warstwy płyty, zostanie ona naruszona i nie może w tym miejscu spełniać swojej funkcji, czyli odbijać promienia lasera. Działa to w podobny sposób jak w lustrze. Jeśli nastąpi uszkodzenie napylonej warstwy odbijającej, światło przeniknie przez lustro i tym miejscu nie będzie odbijało obrazu.

W jaki sposób przebiega czyszczenie?

Zadrapania, rysy czy różne zanieczyszczenia są usuwane za pomocą bardzo delikatnego przeszlifowania dolnej warstwy uszkodzonej płyty. Płyty CD posiadają warstwę z tworzywa grubości około 1 milimetra, płyty DVD nieco cieńszą. Zadrapania i rysy w większości przypadków nie są aż tak "głębokie", jeśli więc przeszlifujemy kilka setnych milimetra tworzywa, zadrapanie zniknie, jedynie płyta będzie nieco "cieńsza". W zależności od głębokości zadrapania płytę można czyścić kilkanaście razy, zanim tworzywo zostanie całkowicie zeszlifowane. Do szlifowania w zależności od głębokości uszkodzenia, używa się papierów ściernych o różnej grubości ziarna , na zakończenie płyta jest polerowana tarczami polerującymi, a płycie przywrócony zostaje pierwotny wygląd.
Sprzedaż filmów dvd,vhs